Pizza je jedno od najpopularnijih jela svijeta, prije svega zbog jeftinih i lako dostupnih osnovnih sastojaka te jednostavnosti pripreme.
Pizza potječe iz talijanske kuhinje (posebno iz Napulja), a sastoji se od tankog, najčešće okruglog tijesta premazanog umakom od rajčice, na koje se zatim stavljaju razni dodatci, najčešće mozzarella sir, a zatim se peče u krušnoj peći.
Prvi put se pizza spominje 997. godine a najpoznatija vrsta pizze, Pizza Margherita (čitaj: Margerita), je kreirana u Napulju 1889. godine. Tvrdi se da ju je pripremio pizzaiolo Raffaele Esposito u čast dolaska kraljice Margherite i to u bojama talijanske zastave: s crvenom rajčicom, bijelom Mozzarellom i zelenim listovima bosiljka.
Domaće tijesto za pizzu i pizza štangice
Recepte pročitajte u cijelosti pa tek onda prionite na posao, i to bez ikakvog straha jer je postupak zapravo vrlo jednostavan!
Zasučite rukave, opašite pregaču i miješajte, gnječite, gnjeckajte i tucite, bacajte o dasku… sve dok tijesto ne postane glatko i elastično.
Na što je potrebno pripaziti kod izrade tijesta
1. Kvasac:
Nije potrebno imati svježi kvasac. Svaku kockicu svježeg kvasca može zamijeniti jedna do dvije vrećice (7 g) suhog kvasca. Jedna vrećica suhog kvasca je dovoljna za 500 g brašna. Kvasac se miješa s toplom vodom (ne pretoplom). Može se miješati i s mlakim mlijekom te žličicom brašna. Dodavanje šećera pomaže dizanju kvasca. Kvasac se može direktno pomiješati sa brašnom i nije potrebno posebno dizanje sa strane. Važno je doista imati toplu vodu i toplu prostoriju bez propuha.
2. Tijesto:
Radite na sobnoj temperaturi kako bi tijesto bilo glatko i uspješno se dizalo.
Izbegavajte hladnoću i propuh. Ako želite da se tijesto brže diže, sol dodajte tek nakon dizanja.
Brašno prije upotrebe prosijte kroz cjediljku. Mijesite na drvenoj podlozi koju ste prethodno pobrašnili. Tijesto je dobro “lupati” drvenom kuhačom. Kad se tijesto prestane lijepiti za kuhaču, znači da je dobro umiješeno. U kuhinjskom stroju miješajte srednje do manje brzo, spiralnim nastavkom za tijesto za kruh.
Posudu u kojoj se tijesto diže obavezno prekrijte krpom ili dvije, može i vlažnom. Tijesto se ne smije predugo dizati, a volumen smije biti samo dvostruko veći kako kruh ili pizza ne bi izgubili na okusu. Ako se tijesto iz nekog razloga ne nadigne (primjerice, ako je u prostoriji propuh), potrebno je umiješati malo novog kvasca koji je prethodno razmućen u nekoliko žlica tople vode i dodati ga.
Tko ne želi ili ne može kupiti tijesto, neka ga pripremi sam prema ovom receptu.
Osnovni recept za tijesto
400-500 g oštrog brašna
pola svježeg kvasca (ili 1 vrećica suhog kvasca)
1 i pol šalica tople vode
sol
2 žlice maslinovog ulja
prstohvat šećera
Osnova gotovo svake pizze, osim tijesta:
sok od rajčica ili svježe rajčice ili u najgorem slučaju malo koncentrata iz tube koji ste razrijedili toplom vodom,
origano, bosiljak ili timjan
naribani mozzarella sir
maslinovo ulje
sol
ili dodatni sastojci po želji: masline, srdele ili fileti inćuna, kapari, kukuruz, salama, šunka ili pršut, artičoke, svježa rukola itd.
Ostatak recepta nalazi se ovdje.
Za one koji žele eksperimentirati
Iz ovako pripremljena tijesta ne mora uvijek nastati pizza. Primjerice, tijesto možete staviti i u konzervu od tune ili pelata, ugurati u njega nekoliko maslina i prije pečenja posuti morskom solju. Nakon pečenja dodati svježe mediteranske začine poput grančica ružmarina ili origana i timijana (prije pečenja u tu svrhu zabosti štapić na nekoliko mjesta). Tako smo dobili originalni kruh ili pecivo!
Tijesto možete narezati i na duguljaste komade, kratko ispeći te još vruće politi maslinovim uljem i – tko voli – svježim češnjakom. To je odličan prilog uz salatu, umjesto kruha.
Možete napraviti i calzone, odnosno tijesto premazati umakom i dodati još nekoliko sastojaka te sve zajedno presavnuti (u obliku polumjeseca) i zatvoriti.
Priprema pizze s djecom
Jedan prijatelj, inače liječnik kirurg, odlučio je nakon rođenja kćeri podijeliti porodiljni dopust sa svojom suprugom. Podijelio je sa nama i svoja uputstva za pripremu pizze s djecom. Navodi kako su od samog jela “mnogo važnija oprema malih kuhara (zaštitna odjeća, pregače, kape, pribor za rad…) i što opsežnija i dugotrajnija priprema.”
“Mama koja se kasno vraća kući mora odmah primijetiti da se pripremala pizza. Zbog toga se preporuča da se ne uklone svi ostaci hrane oko usta. Općenito vrijedi: kuhinja u neredu je tatin ponosan izlog i znak bezgraničnog zalaganja za djecu.”
Evo i njegovih uputa za savršenu domaću pizzu:
Tatin pizza workshop
“vlastoručno napravljeno uvijek je ukusno”
Potrebno je:
tijesto za pizzu iz trgovine
sve ono što vam se nađe u hladnjaku
Priprema:
Razvaljati tijesto za pizzu, staviti ga na masni papir za pečenje i položiti na lim.
Osnovni umak može se, ovisno o sadržaju hladnjaka, pripremiti od izgnječenih rajčica ili umaka za pizzu, ostataka pesto umaka ili umaka za roštilj, ili bilo čega drugog crvene boje.”
Djeca svoje pizze mogu pripremati i u kalupima za muffine, ili ih izrezivati uz pomoć čaše i tako dobiti male pizze – pizzete. Jedna pizza – jedan zalogaj!
Ugodnu zabavu i čišćenje želimo!