Bundeva, najomiljenija namirnica jeseni

Bundeva, tikva ili buča (lat. Cucurbita pepo) je izuzetno korisna i zdrava namirnica a što je najbolje – jeftina je i tako je ukusna da ju se može dodavati u skoro sve – pa i slatkiše, poput pralina za koje recept dajemo niže. I ova nam je namirnica stigla iz Amerike i pripada među najstarije uzgajano povrće čovječanstva. Arheološki nalazi iz Meksika ukazuju na uzgoj čak prije 5000-7000 godina pr.n.e. U Europu dolazi tek početkom 16. Stoljeća.

Bundeva je bogata beta karotenom, vitaminima C, E i B, te mineralima kalijem, kalcijem i fosforom. Povoljno utječe na regulaciju probave te je, poput tikvica i lubenice, prirodni diuretik (potiče na mokrenje) i preporučuje se osobama s upalama mokraćnih putova, bubrega, mjehura i žuči, te muškarcima s bolesnom prostatom. Iz istog je razloga dobra za ljude koji pate od reume i gihta. Beta karoten djeluje kao antioksidans što znači da je dobar u borbi protiv raka. Bundeva je niskokalorična te je pogodna za dijetalnu prehranu. Lako je probavljiva i korisna i dijabetičarima te osobama s bolestima želuca i tankog crijeva.

U našim krajevima bundeva se najčešće jede pečena ili pohana, kao sastavni dio variva ili se od nje priprema juha, a čest je sastojak nadjeva za savijače. Može se koristiti i za pire te rižoto ili salatu. U prehrani se koriste i sjemenke i bundevino odnosno bučino ulje koji sadrže sve vitamine i minerale kao i meso (pulpa) bundeve, ali u znatno većim količinama. Uvijek prije pripreme ogulite koru bundeve i nožem izdubite vlaknastu sredinu. Hokaido tikvu nije potrebno guliti.

Tikve se mogu dugo čuvati ako nisu načete. Ako vam je jedna tikva prevelika za jedno jelo, dio koji ne koristite zamotajte u prozirnu foliju i čuvajte u hladnjaku. Neke je tikve moguće ispeći a pire smrznuti, poput ove butternut tikve.

Također je moguće tikvu iskoristiti odmah, za više jela. Primjerice, od jednog dijela pripremite varivo a od drugog bučnicu pa ste dobili predjelo i glavno jelo. U Austriji se u restoranima na selu često može dobiti gulaš od bundeve s krumpirima. Pripremljen je s istim začinima kao i gulaš s mesom i bude toliko dobar da niti mesojedci ne primjećuju nedostatak mesa.

Varivo sa Sicilije, od bundeve s dodatkom još jedne sezonske namirnice – gljiva! (KLIKNITE na svaku sliku kako bi se prikazao recept)

 

Bučnica je izraz koji se koristi na sjeveru Hrvatske za savijaču ili štrudlu od tikve i svježeg sira. Za ovo jelo preporučamo butternut tikvu. Patišon tikvice možete dobro kiseliti ali i pohati kao što biste pohali šnicle. U svakom od recepata koje preporučamo, naći ćete i savjet za bundevu koju je najbolje koristiti. Neke tikve i bundeve su odlične ako ih se ispeće s punjenjem, mesnim, sirnim ili povrtnim.

Indijska tikvica s punjenjem:

 

 

I špageti bundeva s punjenjem:

 

 

U Meksiku se veliki cvjetovi bundeve koriste za pripremu juhe a kod nas i u zemljama Mediterana su cvjetovi tikvice (zucchini) prava delicija. Najčešće ih se prži u ulju, prazne ili s raznim punjenjima. U Francuskoj će to biti sir a u Grčkoj ih se priprema kao što se priprema punjene listove vinske loze – s posebnom vrstom kratke riže i dosta metvice.

U Sjedinjenim Američkim Državama je bundeva osobito omiljena jesenska namirnica a veliki praznik Thanksgiving ne može proći bez Pumpkin Pie, pite od bundeve. U jesen se u SAD održavaju i brojni festivali bundeva a postoji čak i Bundevgrad odnosno Pumpkintown. Bez bundeva ne može proći niti Halloween, kad se s bundevama ne samo kuha i peče već ju se dubi i pretvara u svjetiljku. Od bundeve se može pripremati i sok a upravo je taj sok, pumpkin juice, omiljeno piće studenata na čarobnjačkoj školi Hogwart,  Hogwart’s School of Witchcraft and Wizardry, odnosno u knjigama o Harry Potteru. Bundeva igra i važnu ulogu u bajci o Pepeljugi i pretvara se u luksuznu kočiju.

 

 

Hokaido tikva ima okus sličan kestenu i zato je posebno ukusna u desertima, kao primjerice u ovim prefinim pralinama:

 

 

 

Desert od bundeve u čaši:

 

 

Bundeva u još jednom desertu – u fritulama:

 

 

Bundeva s umakom, jelo iz Afganistana:

 

 

Od bundeve se može osim mesa jesti i sjemenke koje imaju još veću hranjivu vrijednost. Bogate su mastima i od njih se proizvodi bučino ulje, inače specijalitet sjevernog dijela Hrvatske, Slovenije te Austrije. Osim masti, sjemenke su bogate i ugljikohidratima, bjelančevinama, vitaminima i mineralima. Od minerala su tu željezo, kalcij, fosfor i kalij. U narodnoj se medicini koriste kao sredstvo protiv glista i ostalih crijevnih parazita a možete ju koristiti i kao masku za lice, pogotovo za masniju kožu skloniju prištićima. Smatra se i odličnom kao lijekom za loše raspoloženje odnosno, kemijski gledano, bundeva sadrži aminokiselinu koja potiče lučenje hormona zaduženog za dobro raspoloženje i osjećaj sreće.

A evo i dva recepta u kojima je bučino ulje (ulje od sjemenki bundeve) važan začin:

 

 

Bučino ulje kao glavni akcent mesne salate.

 

 

Osim ovako začinjenog mesa, u hrvatskom je Zagorju popularna i vrlo ukusna krumpir salata s kuhanim jajima i matovilcem, s češnjakom, te također začinjena bučinim uljem.
Bučino je ulje inače zadnjih godina jako dobilo na popularnosti i cijene mu poprilično rastu. I na našem je tržištu bučino ulje poprilično skupo i doista je šteta što ga se ne proizvodi i ne izvozi više. U austrijskoj je pokrajini Štajerskoj postala stvar časti na ulje napisati da je proizvedeno u Štajerskoj i to izričito od sjemenki bundeva koje su uzgojene u Austriji. Naime zbog popularnosti ovog ulja se isto počelo na veliko uvoziti iz Kine pa samo puniti u manje bočice. Kod nas bundeve i dalje najčešće završavaju kao stočna hrana a ustvari su izuzetno kvalitetna i ukusna namirnica koju bi trebalo i proizvoditi i konzumirati sve češće. U Americi se pire bundeve prodaje (često već začinjen) u konzervama pa eto još jedne ideje i našim poduzetnicima, ako već ne za prodaju na domaćem tržištu onda barem za izvoz.

Još odličnih recepata za jela s bundevom:

 

 


Podijelite i na drugim društvenim mrežama:
author
Od Okusi
Marketing
Kategorije
Oglasi
Booking.com
Booking.com
Facebook
Copyright © 2015 Okusi.eu | Web design & Development by: Endem
Okusi.eu izbornik