Prva nam je asocijacija vezana uz rižu vjerojatno Kina, gdje se riža već oko 6000 god.pr.Kr. počela uzgajati i upotrebljavati kao namirnica. Azija danas pokriva i najveći dio svjetske proizvodnje riže, a u Europi se najviše riže proizvodi na sjeveru Italije. Riža je hranjiva i lako probavljiva namirnica koja brzo daje energiju i ne izaziva alergije. Kako ne sadrži gluten, važan je dio prehrane osoba koje su alergične na gluten. Izvrstan je izvor škroba i dobar izvor bjelančevina biljnog porijekla. Škrob iz riže najčešće se rabi u proizvodnji dječje hrane.
Riža može biti neoljuštena, obavijena vanjskom opnom, poluoljuštena i oljuštena. U prehrani se najviše upotrebljava oljuštena riža. Smeđa ili integralna riža prehrambeno je mnogo vrednija od bijele riže. Zadržava dio ovojnice i klicu, zbog čega sadrži više hranjivih tvari. Iako smeđa riža sadrži više vlakana, E-vitamina, fosfora i kalcija, i bijela riža je dobar izvor B-vitamina, željeza, fosfora i magnezija.
U svijetu se uzgaja više stotina vrsta riže, a grubo te vrste dijelimo na rižu dugog zrna, srednjeg te kratkog zrna (tzv. okruglu rižu). Oljuštena se riža kuha, ovisno o sorti, od 15 do 20 minuta. Može se pirjati na štednjaku ili u pećnici, uz podlijevanje vodom ili temeljcem.
Teško bi bilo nabrojati sve vrste riže, jer postoji vuše tisuća različitih vrsta širom svijeta ali evo samo nekih najpoznatijih.
Riža dugog zrna:
Riže dugog zrna nisu ljepljive (oryza sativa ssp. indica).
Basmati, uglavnom raste u podnožju Himalaje, u Indiji i Pakistanu. Basmati riža ima ugodan miris.
Sadri riža se smatra najboljom rižom na svijetu. Raste na sjeveru Irana i podliježe strogim zakonima o izvozu.
Sadri dudi riža je dimljena riža intenzivnog mirisa po dimu i također se izvozi u strogo određenim količinama.
Prirodna riža – riža punog zrna, neoguljena. Zbog povišene količine masnoće je potrebno skladištenje na hladnom mjestu.
Riža okruglog zrna:
(Oryza sativa ssp. japonica – ljepljiva) Riže okruglog zrna su najbolje za pripremu deserata poput riže na mlijeku.
Sushi riža potječe iz Japana ali se u međuvremenu sadi i u Americi. Vrlo je ljepljiva.
Jasmin riža se naziva još i mirisnom rižom, zbog svojeg ugodnog slatkastog mirisa. Raste u Tajlandu i ima kratka zrna.
Ljepljiva se riža u Tajlandu upotrebljava za kuhanje na pari, pogotovo za slatka i teža jela. Naziva ju se i gluten rižom iako ne sadrži gluten. Postoji i u crnoj boji.
Riže srednje dugog zrna:
Za paellu je najbolja riža srednje dugog zrna, poput sorte Bomba (arroz bomba), koja se najviše uzgaja u španjolskim pokrajinama Valencia i Murcia.
Arborio i Carnaroli su najpoznatije vrste riže za rižoto a uzgaju se u dolini rijeke Po u Italiji. Obje su riže srednje dugog zrna, ovalnog oblika.
Divlja riža koju najčešće nalazimo u prodaji ima duga i tamna zrna i uopće nije riža već vrsta trave koja raste u Kanadi. Okusom podsjeća na čaj a zbog otežanog se uzgoja teško nabavlja i ima visoku cijenu.
Mochi riža je japanska riža srednje dugog zrna i koristi se najviše za slatka jela od riže i japanski kolačić od riže.
Šarene sorte
Crvene riže ima u Indiji, Butanu, Tajlandu i Filipinima a u Europi je najpoznatija crvena riža iz francuske pokrajini Camargue (pokraj Marseillea) a koja se uzgaja na glinastom tlu zbog čega joj ljuska poprima crvenu boju.
Zelena riža potječe iz vijetnama gdje se bere nezrela i potom suši na suncu. U ovom se stadiju šećer nije pretvorio u škrob pa je ova vrsta riže pogodna za pohovanje ribe i peradi. Pogodna je i za dekoraciju deserata, jer se kuhanjem sa šećerom pretvara u krokantnu smjesu.
Crna se riža uzgaja u više regija a u Europi je ima u u pokrajini Gradišće u Austriji (Seewinkel) i u Lombardiji na sjeveru Italije. Inače potječe iz Kine i poznata je pod imenima “Sretna riža ili riža sreće”, “Careva riža” ili “Zabranjena riža”.
Odabir jela s rižom:
- Naš Osnovni recept za kuhanje riže je prava osnova, ako rižu kuhate za prilog i želite da vam svaki put uspije. Uz naš je recept to moguće. Djeca vole kad se u tako skuhanu rižu doda malo maslaca ili ulja.
2. Riža može biti odličan sastojak juhe, poput ove klasične Dalmatinske riblje juhe:
3. Može se dodati i u Minestrone kao u ovom receptu ali i u bistru pileću ili kokošju juhu.
4. Rižino brašno može biti zamjena za pšenično ili neko drugo brašno, te se može dodavati u razna slatka ili pikantna jela, poput ovih njoka.
5. Đuveč je klasik u našim krajevima, koji ne može bez riže:
6. Za savršeni rižoto od motra, najbolje pristaju Arborio ili Carnaroli riža srednje dugog zrna.
7. Rižoto od motra (matara) s piletinom je jednako ukusan sa svježim ili ukiseljenim motrom.
8. Rižoto s pestom od bosiljka ili medvjeđeg luka je najbolje pripremiti s rižom srednje dugog ili okruglog zrna.
9. I crni rižoto najbolje prija ako ga se kuha s rižom srednje dugog ili okruglog zrna. Nije potrebno koristiti crnu rižu.
10. Rižoto sa šparogama i graškom, za one koji vole talijansko jelo Rizi bizi.
11. Rižoto s divljim šparogama posebno prija u proljeće, na početku sezone lova na šparoge.
12. Pilav ili palaw je klasik koji nam stiže s Istoka, Afganistana ali i Pakistana, Turske ali i Balkana, gdje ga se malo drugačije priprema.
13. Pržena riža je odličan način pripreme riže koja nam je preostala od nekog drugog glavnog jela, i tipična je za daleki Istok, za zemlje poput Kine.
DESERTI:
14. Keksići s rižinim brašnom su odlična stvar za sve koji izbjegavaju pšenicu i brašna koja sadrže gluten.
15. Rižino brašno može biti i važan sastojak ovakvih domaćih žličnjaka ili okruglica od sira:
16. Riža na mlijeku za obožavatelje Bounty čokoladica i kokosa:
17. Bez deserta Firni u Afganistanu ne može proći niti jedno slavlje
18. Riža je tajni sastojak ovog izvrsnog deserta, aromatičnog i vrlo ukusnog. Tortice s rižom:
19. Riža za ljubitelje čokolade priprema se na Siciliji u doba oko Uskrsa i naziva se Crna riža iako se kuha s onom običnom, bijelom rižom.
20. I za kraj, Karelijanske pite su nacionalno jelo i jedan od najpoznatijih deserata u Finskoj, a mogu imati slatki ili slani nadjev. Sastojci nadjeva ovise o sezoni ali riža je nezamjenjiva.