Što je Budina zdjela ili Buddha Bowl i kako ju pripremiti

Već se nekoliko godina internetom i knjigama šire šarene Buddha Bowls odnosno Budine zdjelice. Razne su teorije zbog čega su dobile svoje ime. Najviše nam se sviđa ona priča s pravim Budom, koji nikako nije bio zaobljen, kakvim ga prikazuju neke statue, već je bio vrlo mršav i živio asketskim životom. Buda bi se probudio svakog jutra prije zore i nosio svoju zdjelu svuda gdje bi putovao. Kud god bi prolazio, lokalni bi ljudi stavljali hranu u zdjelu kao donaciju a na kraju bi Buda pojeo sve što mu je dano. To je dakle bila originalna Buda zdjelica ili Buddha Bowl: velika zdjela hrane koju su seljaci imali na raspolaganju i koju su mogli podijeliti sa strancem. Vjerojatno je to bila prilično zdrava hrana, budući da je Buddha živio prije doba jeftine prerađene hrane, ali vjerojatno i prilično jednostavana, a ponekad možda samo riža ili kakav jednostavan curry.

Iako izgledom podsjećaju na korejsko nacionalno jelo Bibimbap, Buddha Bowls su se nedavno razvile u posebno jelo u koje se može dodati baš sve iz frižidera. Buda zdjelice su obično veganske ili vegetarijanske ali svatko može pripremiti svoj obrok prema želji, sa sastojcima koji su mu pri ruci.

Iako je pravilo da pravila nema, svaka Buda zdjelica ima svoju osnovu od riže ili nečeg zrnatog što zasiti. Dodaje se kuhani ili pečeni dio te nešto sirovo ili marinirano i pazi se na šarenilo sastojaka. Ovako pripremljena zdjelica predstavlja kompletan obrok.

 

Kako složiti Buddha Bowl

 

Osnova:

Riža, ječam, kvinoja, amarant, proso, slanutak, leća, bulgur

 

pixabay

 

Pečeni ili kuhani dio:

Tikvice, mrkva, patliđan, brokula, prokulice (kelj pupčar), zelje, slatki krumpir, bundeva, mahune, šparoge, cikla, jaja, kukuruz, rajčice, paprika, gljive.

I što god volite

 

Sirovi dio:

Svježi špinat, mladi luk, cikla, repa, mrkva spiralno ili na prutiće, tikvica spiralno, zelje, crveno zelje, radič, nar, rotkvica, avokado, krastavci, rukola, klice, đumbir

 

Marinirani dio:

Rotkvice, cikla, repa, mrkve, đumbir, motar i slično.

 

Posip:

Posip može biti i lagano pečen u tavi bez masnoće: bademi, orasi, sezam, sjemenke lana, crni sezam, Nigella sjeme, koštice bundeve i suncokreta i slično.

 

Napomena za pečenje:

Povrće možete pržiti na ulju i pred kraj dodati npr češnjak ili sezamovo ulje za aromu. Mrkva posebno prija ako se doda mrvica šećera ili meda a može i kap ribljeg umaka (fishsauce), ako niste vegetarijanac. Dodavati se može i čili papričice i đumbir.

Mrkva, pastrnjak i cikla su odlični ako su pečeni u pećnici. Pastrnjak se može prethodno uvaljati u med ili javorov sirup kako bi mu pečenjem okus postao poseban.

 

Recept za mariniranje:

Marinirane mrkve, rotkvice ili repa se mogu pripremiti par sati ili dana unaprijed i to ovako:

Na šalicu do šalicu i pol narezanog ili naribanog povrća pripremite pola šalice vode i isto toliko octa (rižinog, vinskog, od jabuka).

Pomiješajte vodu i ocat, dodajte prstohvat šećera, malo soli, eventualno malo anisa ili sjemenki koromača. Zakuhajte i prelijte preko povrća te ostavite neka se marinira barem 30 minuta.

Ovome možete dodati i čili, đumbir, ulje, listove korijandera.

 

 

 

Buddha Bowls možete ali i ne morate posebno začiniti dresingom.


Podijelite i na drugim društvenim mrežama:
author
Od Okusi
Marketing
Kategorije
Oglasi
Booking.com
Booking.com
Facebook
Copyright © 2015 Okusi.eu | Web design & Development by: Endem
Okusi.eu izbornik