Kako skuhati rižoto da svaki put uspije? Nekoliko je osnovnih pravila:
- Vrsta riže
- Vino
- Podlijevanje
- Završni dodatak za kremasti rižoto
- Parmezan da ili ne?
Ako ste slučajno vegan, preskočit ćete točku 4 i 5.
Riža za rižoto mora biti srednje dugog ili čak okruglog zrna, najbolji su Arborio, Vialone ili Carnaroli.
Za dvije osobe uzmite oko šalicu riže i jedan luk. Najjednostavniji je risotto bianco ili bijeli rižoto kojemu možete dodati i malo listova kadulje (žalfije) za aromu. Možete dodati i malo naribane korice limuna, ako nije šprican.
Na žlici maslaca i malo maslinovog ulja, popirjati sitno narezan luk, dodati rižu, sve promiješati i tada dodati čašu vina, promiješati i podliti s malo vode ili temeljca, tek toliko da pokrije rižu. To je pravilo za kuhanje – nikad rižu ne ostaviti na suhom niti u previše tekućine. Vatra ne smije biti prejaka, nego srednje jaka.
Na našem je portalu više vrsta rižota, onih sa divljim šparogama, s motrom (matar ili motar raste uz more) ili s motrom i piletinom, sa šparogama i graškom, crni rižoto sa sipinim crnilom i rižoto s pestom od bosiljka ili medvjeđeg luka (srijemuša).
Rižoto možete pripremiti i sa škampima ili plodovima mora, gljivama, tikvicama i uopće raznim drugim povrćem, poput ovog na slici, koji sadrži suhe rajčice, tikvice, stabljikasti celer i patliđane te malo soka od rajčica.
Završni dodatak je kod Talijana često dobra žlica maslaca a može se umiješati i ribani parmezan. Rižoto se poslužuje s ribanim parmezanom, osim ako se jede nešto iz mora u kojem slučaju se parmezan izostavlja.